Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA testuje podwodne drony na lodowe księżyce

2024-12-04 NASA testuje podwodne drony na lodowe księżyce

Podwodne pojazdy wielkości smartfona badać mają oceany na lodowych księżycach planet naszego Układu Słonecznego.


Podwodne testy (grafika: NASA)

Futurystyczna koncepcja NASA przewiduje rój autonomicznych robotów badających podlodowe oceany Europy, księżyca Jowisza, oraz Enceladusa w układzie księżycowym Saturna.

Dziesiątki takich urządzeń szukać mają sygnałów chemicznych i temperaturowych, które mogą wskazywać na życie w tych miejscach. Szczególnie obiecujący jest jowiszowy księżyc Europa, który uważany jest za jedno z najbardziej obiecujących miejsc w naszym Układzie Słonecznym do poszukiwania obcego życia.

Seria podwodnych prototypów do poszukiwań nazwana jest SWIM (Sensing With Independent Micro-swimmers). Testowana jest na razie w wodach basenu na politechnice Caltech w Pasadenie w Kalifornii.

Prototypy używane w większości testów basenowych mają na razie 42 cm długości i masę 2,3 kg. Zgodnie z założeniami do lotów kosmicznych, roboty miałyby wymiary około 3 razy mniejsze.

Roboty drukowane są w 3D, składane przy użyciu niedrogich, komercyjnie produkowanych silników i elektroniki. Wyposażone są one w mały, wieloczujnikowy chip służący do pomiaru temperatury, ciśnienia, kwasowości, przewodności i składu chemicznego - wszystkich krytycznych czynników w poszukiwaniu życia. Chip opracowany został przez Georgia Institute of Technology w Atlancie.

Projekt SWIM prowadzony jest przez biuro Jet Propulsion Laboratory (JPL) wchodzące w skład NASA. Prace nad projektem trwają od wiosny 2021 roku. Wspierane są on przez program NASA Innovative Advanced Concepts.

"Ogólnie rzecz biorąc, roboty podwodne są bardzo trudne, a to tylko pierwszy z serii projektów, nad którymi musielibyśmy pracować, aby przygotować się do podróży do świata oceanicznego. Jest to jednak dowód na to, że możemy zbudować te roboty z niezbędnymi możliwościami i zacząć rozumieć, z jakimi wyzwaniami musiałyby się zmierzyć podczas misji podpowierzchniowej." - powiedział Ethan Schaler, główny badacz projektu w JPL.


Testy pod lodami Antarktyki (grafika: NASA)

Inżynierowie testują także pojazdy SWIM w symulacjach komputerowych, które odtwarzają ciśnienie i grawitację, z jakimi roboty mogłyby się zetknąć na lodowych księżycach.

Docelowo pojazdy wyposażone mają być w bezprzewodowe systemy komunikacji podwodnej do przesyłania danych oraz triangulacji pozycji.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: